In The Works: US Money Bundle - Can you help? - Little Learning Lovies

In The Works: US Money Bundle – Can you help?

Hey everyone!

In June I released our Ultimate Spelling Curriculum.  And then I asked you what we should focus on for July.  The resounding vote was for … US Money!

So right now, I’m working hard on a bundle of resources that will take your child from introduction to mastery of US Money and how to use it.

I want to make sure I don’t miss any skills that YOU want your children to have.  Keep in mind, this bundle is not meant to be a financial literacy unit.  It’s meant to introduce children to currency and how to use it.

Ready to help?

Below I am sharing with you my ‘proposed scope’ for this bundle. In true Little Learning Lovies style, these topics will be presented in the bundle in some really fun, interesting, and unique ways – but my question for you is: What would you ADD to this scope?   Is there anything I’m missing here?

You can help this bundle be EPICALLY useful just by sharing what I missed in the comments.  Keep in mind- This bundle will be meant for kids in K through about the 5th or 6th grade.  So don’t be afraid to add something basic or something advanced. My goal is for someone to be able to buy this bundle when their child is little and keep using parts of it throughout their elementary career.  🙂


Another Gift For You!

(Opens in a new window so you don’t lose your current page. ♥ ENJOY!)

 

Ready?

Proposed Scope of US Money Bundle

  • Identify US coins
  • Identify value of US coins
  • Identify US bills
  • Identify value of US bills
  • Counting combination coin values
  • Relate combinations of coins/values
  • Comparing money amounts
  • adding and subtracting money
  • making change
  • estimating money
  • solving real-world problems involving money

 

So – What am I missing?

Let me know right now in the comments! What topics would you add to this bundle?

 

About the Author Sandra Modersohn

Sandra Modersohn is a devoted wife, mother, and homeschooler. She loves great graphic design and has a passion for creating beautiful and useful printable materials for children. Little Learning Lovies where she shares her creations with the world. She can be found on Facebook and Twitter, Pinterest and, of course, at the Little Learning Lovies Blog and Store.

follow me on:

Leave a Comment:

5 comments
friends says a few months ago

I think children should learn how to take care of a checkbook and checkbook record. I also think they need to know about saving and how to keep up with what is in their savings account. The last think is the dangers of credit cards and the do’s and dont’s of credit cards.

Reply
tchampineprice says a few months ago

How about including multiplication and division components? Such as if I had 5 quarters…could “add” to get 1.25 or could multiply 5×25 cents to get $1.25. Or If we had three children to buy a $1.50 ice cream from the ice cream truck, how much money would we need to give the person?…or if we paid $4.50 to the ice cream truck driver, and 3 children received the same pop cycle, how much was each pop cycle?

Reply
TToni Dellow says a few months ago

I would still go over which president or state is on the coins, bills. And introduce coin collecting.

Reply
heather G. says a few months ago

I would also include who is on each bill or coin, as this is important for older kids to know, perhaps why they were chosen also. You may also want to include info about the mints and federal reserve, etc. Also, love the idea about checkbooks, debut and credit cards.

Reply
Rebecca Holmes says a few months ago

Since this pack is supposed to go through 6th grade….

You need to add in basic multiplication like calculating tax on a purchase, calculating interest for your credit card, calculating tips, or calculating interest gained in your investment. You might also want to include some vocabulary cards related to money terms so you can then use those words in the word problems (like loan, interest, credit card, mortgage, tips/gratuity, etc.)

Would be nice to show kids how if they don’t pay their credit card off every month, that they end up paying far more for items than they wanted to. It could be a one page worksheet.

For younger kids, it would be fun to have a number of card decks that could be used in pretend stores. These decks would list prices of items, some shopping lists, etc. Maybe include blank worksheets they can fill out with their purchases and then add up the total price. That way parents and classroom teachers could put together instant role playing centers using math. Some examples could be the grocery store, pet store, toy store, clothing store, restaurant, etc. If you let some cards be editable too, so the teachers and parents could type in the name of items they already own in their play areas, that would be extremely helpful.

For older kids, I also think you should have a number of receipts worksheets that can be used without an actual role play situation. Perhaps you would use those same card decks as above, but it would be more of a game. You draw a card and put it on receipt then add up the purchase and multiply the tax etc. Everyone who calculates correctly is a winner!

For the oldest kids, you could even have worksheets already filled out with the items bought with an X or a T next to items on the receipt (signifying whether it does or does not have sales tax). They then have to calculate tax, tip, and total cost.

I would also suggest you have 24 different themed worksheets where kids start with a specific amount of money and need to put something together like a birthday party, an Easter basket, Christmas presents for their family, a summer vacation, lemonade stand, Fourth of July celebration, etc. This is about budgeting and choosing between different options… and having to decide to cut something they wanted to do because there was not enough money. It will teach prioritizing. For older kids, they could search real prices, but for younger kids, the prices should be given to them. You should also include different options for one item like for the birthday cake you would choose between 5 different cake options of various prices and three candle options of various options. I would make sure to include make it yourself options but with realistic prices.

6th graders could even do a basic budget. You earn x mowing lawns and have x costs in running your business and other bills. You then can save x, but if you choose to buy x then only save x.

There needs to be some worksheet or game enforcing saving. Our society tends to “buy it now” even if you don’t have the money, which is not financially wise. It is better to save up and buy something… and it is best to really consider if you need that item or not. All people want to do is separate you from your money and make you poorer and themselves richer. If you realize that ads lie about making you happy in order to steal your money, then you will be better able to fight against the pressures of buying.

Reply
Add Your Reply